Pitím kávy k dlouhověkosti

Pitím kávy k dlouhověkosti

„Jako lékař a specialista na játra prohlašuji, že káva může být tím nejzdravějším, co pijeme,“ tvrdí prof. Sanjiv Chopra. To, že se v minulosti tvrdilo, že káva může být škodlivá, označuje za jeden z mýtů. Dříve se pití příliš velkého množství kávy dávalo do souvislosti s nejrůznějšími zdravotními problémy, včetně infarktu, rakoviny slinivky břišní, osteoporózy, vysokého tlaku i samovolných potratů. „Výše zmíněné komplikace se v souvislosti s kávou nikdy nepotvrdily. Ano, v některých případech může káva způsobovat nespavost, mírně zvýšit krevní tlak, zhoršit pálení žáhy a nepochybně podporuje tvorbu moči a působí na peristaltiku střev,“ píše Chopra  ve své bestselleru Velká pětka.

Předseda České společnosti pro aterosklerózu doc. MUDr. Michal Vrablík před časem řekl: „Káva se z nějakého záhadného důvodu dostala i v medicíně na úroveň kouření cigaret a pití alkoholu. Ve skutečnosti přitom nemá zřejmě vůbec žádné nežádoucí zdravotní dopady, a to dokonce i v množství nad 5 šálků denně.“

Poslední výzkumy dávají kávě až neuvěřitelné „schopnosti“. Snížení rizika mnoha druhů rakoviny, mozkové mrtvice, srdečních chorob, cukrovky 2. typu, tvorby žlučových kamenů, zubního kazu, cirhózy jater, Parkinsonovy nemoci i zhoršování demence. Po kávě se zlepšuje i naše výkonnost, schopnost soustředění a pohotových reakcí.

Kofein působí jako stimulant centrálního nervového systému, zrychluje srdeční tep a zvyšuje tlak, a tím může navodit pocit zvýšené bdělosti a přebytku energie. Logicky by z toho mělo vyplývat, že pacienti s kardiovaskulárními obtížemi mají její pití omezit.  Jenže lékařské studie tvrdí něco jiného. Podle švédského průzkumu z roku 2002 pacienti, kteří po infarktu pili čtyři až pět šálků denně po dobu osmi let, snížili riziko dalšího infarktu téměř o polovinu. Káva dokonce pomáhá spalovat tuk.

Předloňský výzkum Světové zdravotnické organizace, který shrnul více než 1 000 studií, došel k závěru, že káva pomáhá i jako prevence proti rakovině jater.

Snad nejslibnější je schopnost kávy snížit riziko vzniku cukrovky 2. typu. Podle studií až o 54% u mužů, o 30% u žen, pokud vypijí šest šálků denně. „Káva obsahuje velké množství antioxidantů a dále minerály, jako je hořčík. Všechny tyto složky zvyšují citlivost na inzulin a ovlivňují metabolismus glukózy,“ vysvětluje doktor Frank Hu, vedoucí výzkumného týmu Harvardovy školy veřejného zdraví.

Káva může být velmi prospěšná i duševnímu zdraví. Stimuluje totiž v mozku uvolňování dopaminu, který přispívá k pocitu spokojenosti. Autoři skandinávské studie z roku 2009 pak tvrdí, že tři až pět šálků denně sníží riziko Alzheimerovy choroby až o 65%, protože káva s kofeinem zabraňuje zhoršování paměti hlavně u starších lidí.

Kolik kávy můžeme bez obav denně vypít? Opravdu je bez rizika třeba i šest šálků kávy denně? Sanjiv Chopra radí poslouchat vlastní tělo. Pokud jsme po kávě celou noc vzhůru, nebo v nás vyvolává nervozitu a úzkost, pak jsme ji vypili příliš. Pozitivní účinky kávy mají vesměs všichni spojeni s kofeinem, ovšem protizánětlivě a protirakovinné účinky mají v kávě na starosti jiné látky. Především kafestol a kahweol.
Shrnuto a podtrženo – podle analýzy dvaceti studií, kterých se zúčastnilo přes 970 000 lidí, je u pravidelných pijáků kávy o 14% nižší riziko předčasného úmrtí (z jakýchkoliv příčin).

 

Pijte kávy DXN s královnou rostlin Ganoderma (Reishi)

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.