Nadšení je nejlepší prevence před vyčerpáním zásob životní energie

Nadšení je nejlepší prevence před vyčerpáním zásob životní energie

Možná si sami občas položíte otázku, jak jste mohli tak lehce zvládnout určité náročné etapy  ve svém životě, aniž by vás to nějak enormně vyčerpalo. Vysvětlení najdeme ve filozofii TCM.

Zásoby naší životní energie (našeho paliva) jsou nejvíce ovlivněny našimi ledvinami. Z pohledu čínské medicíny jsou ledviny nejdůležitějším orgánem. Jsou jednak zdrojem naší prenatální energie, což je naše genetika po předcích, jednak postnatální energie, to je ta, kterou si sami vytváříme, a se kterou hospodaříme během našeho života.

Dalo by se říct, že za téměř každým zdravotním problémem mohou být oslabené ledviny. Bohužel sílu ledvin vědomě či nevědomky oslabujeme, ať je to z důvodu neustálého stresu nebo honby za takzvaným lepším životem.
K příznakům oslabených ledvin patří slabost, bolesti v bedrech a kolenou, osteoporóza, šedivění a padání vlasů, uvolňování zubů, neplodnost všeobecně, vynechávání menstruace, závratě, zhoršení sluchu, tinitus (pískání v uších), zhoršení zraku, zhoršení mentálního výkonu, dlouhodobá vyčerpanost.

Jak moudře hospodařit s tímto palivem?

Něco dostaneme do vínku od rodičů darem. To je jakási esence před narozením. Během života potom sami vybíráme, ale i ukládáme do naší banky životní energie. Žijme proto tak, abychom si víc ukládali, než abychom si víc vybírali. Když budeme tvořit lehký přebytek, který si uložíme do ledvin, pak budeme žít dlouho a radostně.

Zaujalo mě vysvětlení MUDr. Jozefa Luckého – propagátora TCM v ČR – jakým způsobem hospodaříme se zásobami naší životní energie.

Podle něj, pokud jsou naši rodiče alespoň průměrně zdraví, dostaneme od nich do vínku energii pro život v délce sto dvaceti let. Během prvních šedesáti let se vymění všechna znamení čínského horoskopu a my zažijeme všechny možné konstelace. Během druhých šedesáti let bychom si měli už jen užívat, protože nás už nic nepřekvapí. Pro délku a kvalitu druhé fáze je důležité, kolik nám ještě zbývá paliva. Pokud jsme v první etapě žili na dluh, naše zásoby se krátí, najednou rychle zestárneme a brzy končíme.

Problém je, že proces doplňování do energetické banky vyžaduje dlouhodobý, vzorný způsob života. To znamená žádné vyhazování si z kopýtka – žádné přetěžování, ponocování, stres, hýření … Tohle je nesnadné předat mladým lidem. Ti musí totiž nejdříve dobýt svět, aby se pak měli odkud vracet domů.

Naštěstí – nebo bohužel, je velice důležité, jestli se člověk honit chce, anebo musí, aby měl vůbec z čeho žít. Pokud je přítomen entuziasmus, člověk hýří nápady a všechno mu jde samo. Entuziasmus naše palivo šetří a člověk je tak po určitou dobu, než se nadšení vyčerpá, chráněný …
 

Také vás napadá, že jsme tyto souvislosti měli znát dříve?
Co dělat, když si uvědomujeme, že bohužel žijeme (nebo jsme žili) už v té první části života na energetický dluh?

Esenci ledvin si umenšujeme sexem (muži), porody (ženy), tím, že příliš pracujeme, nedostatkem spánku, nekvalitní či nepravidelnou stravou, dlouhodobým stresem, dlouhotrvající nespokojeností se svým stavem či emoční nestabilitou, dlouhotrvající nemocí či alkoholovou/drogovou závislostí. A esence ledvin se velmi těžko doplňuje.
Cordyceps patří k několika málo produktům, které to dokáží. 

Cordyceps posiluje ledvinový jang, říká se mu „hlídač ledvin“. Toho využijí hlavně lidé celkově zimomřiví, unavení a vyčerpaní, výborně zabírá u tzv. syndromu vyhoření.

Pro schopnost posilovat ledviny se často používá u neplodností či různých sexuálních problémů (slabé libido, impotence, nízká kvalita spermií), ale třeba i u různých zánětů ledvin, selhávání ledvin, často se používá u zánětů močového měchýře.
Pomáhá také u nedostatečné funkce štítné žlázy, v tomto případě je vhodné ho kombinovat  s Reishi. Vhodný je také u nadváhy, pokud je oslabená slezina.

Cordyceps je využíván hodně sportovci. Kromě toho, že jim posílí imunitní systém, zlepšuje i jejich výkon a zkracuje fázi regenerace.

 

Používá se hodně u astmat, kašlů a dalších plicních problémů pro svou schopnost posilovat plíce, u malých dětí je výborný při různých alergiích.

Spolu s Reishi je Cordyceps nejvýraznější houba pro harmonizaci psychiky. Nicméně Reishi je pro tento účel vhodnější.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.