Zdraví začíná v puse

Zdraví začíná v puse

Zdraví začíná v puse
aneb pokročilá parodontóza je jako obří bércový vřed

Pokud parodontóza postihne všechny zuby, dá se to podle zubních lékařů přirovnat k otevřené ráně, velké jako dlaň – což odpovídá bércovému vředu o velikosti 70 centimetrů čtverečních. A jakým způsobem patogeny z ústní dutiny následně řádí v cévním systému člověka? Když přijdou do styku s výstelkou cév, jsou mikrobi schopni ji biochemicky měnit. Na stěnách cév podporují tvorbu „tukových“ plátů, tepna se díky tomu zužuje a právě neprůchodnost příslušné zásobovací tepny je pak nejčastější příčinou infarktu.

Patogeny, které z ústní dutiny necháme vycestovat do krevního oběhu, nenapadají pouze výstelky v aortě. Více ohroženi jsou kvůli parodontóze např. i astmatici, kromě plicních onemocnění nebo mozkové mrtvice může pokročilý zánět zubů  „spolupracovat“ i na poškozování ledvin nebo na cukrovce. Zánět zubů přitěžuje i pacientům s revmatickou artritidou.

Vyplatí se tedy investovat do kvalitní zubní pasty? Odpověď je jednoznačná. Pokud používáte zubní pastu, která má navíc schopnost zabránit přemnožení parazitární houbové kvasinky Candida albicans, chráníte svou dutinu ústní opravdu účinně.

Různé druhy Candidy se v současnosti vyskytují jako čtvrtá nejběžnější příčina infekcí krevního řečiště a je jim přisuzována úmrtnost v rozsahu 30%.

Stáhněte si studii o DXN zubní pastě proti Candidě albicans.

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.